do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Zadzwoń 034 32-71-916
Wyślij wiadomość
Jakie oświetlenie zastosować do pracy przy biurku?
Jakie oświetlenie zastosować do pracy przy biurku?

Oświetlenie swojego miejsca pracy jest niezwykle ważne z perspektywy kondycji naszego wzroku i ogólnego samopoczucia. Niekorzystne dla nas światło źle wpływa nie tylko na zmęczenie oczu, lecz także na ogólne rozdrażnienie i zniechęcenie do kontynuowania pracy. Szczególnie istotne jest, gdy swoje obowiązki służbowe czy edukacyjne wykonujemy przy biurku. Spędzamy przy nim wówczas dużą część naszego dnia, dobrze byłoby więc zadbać o to, by otaczające nas światło było odpowiednio dobrej jakości. Jak to zrobić?

Podstawowe reguły oświetlania miejsca pracy

Wybranie odpowiedniego oświetlenia do pracy jest trudniejsze niż można by pomyśleć. Jest to bowiem miejsce, które wymaga od nas całkowitego skupienia i koncentracji, a te nie mogą zostać osiągnięte, jeśli nasze stanowisko jest źle oświetlone. Jak zatem zabrać się za wybór dobrego światła, które zwiększy naszą efektywność? Należy trzymać się kilku istotnych reguł.

Stroboskop w pracy

Po pierwsze, należy wystrzegać się tak zwanych świetlówek, czyli żarówek o bardzo intensywnej, białej barwie. Niegdyś na potęgę stosowane we wszelkich zakładach produkcyjnych lampy w żaden sposób nie wpływają dobrze na kondycję naszego wzroku. Światło emitowane przez tego typu żarówki jest nienaturalne dla naszego oka, przez co nasz wzrok w krótkim tempie zacznie się męczyć. Dodatkowo, świetlówki ze względu na swój sposób działania, powodują efekt stroboskopowy, mogący wywołać niepożądane komplikacje zdrowotne u osób wrażliwych na tego typu bodźce. Żarówki LED są nie tylko wydajniejsze, a co za tym idzie - bardziej energooszczędne, ale też pozwalają nam na zdrowszą pracę.

Klucz do sukcesu

Po drugie – dobra oprawa sufitowa. Choć może to się wydawać dziwne, lampa sufitowa to najważniejszy element oświetlenia naszego biurka. Jest to główne źródło światła w pomieszczeniu pracy, dające odpowiednie rozproszenie i intensywność dla naszego oka. Wówczas oko nie męczy się tak szybko, a praca może przebiegać w spokoju.

Istotny dodatek

Trzecia istotna reguła dotyczy doboru odpowiedniej lampki biurkowej. Należy pamiętać, że lampka na biurko jest jedynie dodatkiem i uzupełnieniem dla głównego źródła światła – lampy sufitowej. Ma ona za zadanie uzupełnić miejsca, do których światło z oprawy sufitowej nie miało możliwości dotrzeć. Dlatego też barwa takiej lampy musi być nieco cieplejsza niż głównego oświetlenia, jednak intensywność i moc powinny być na zdecydowanie niższym pułapie. Zbyt mocne oświetlenie może stanowić przeszkodę w odpowiednim odbiorze barw i wpływa negatywnie na rogówki naszych oczu.

Odpowiednie ustawienie

Może się to wydawać mało istotne, jednak ustawienie lampki biurkowej ma kolosalny wpływ na zmęczenie naszego wzroku. W skrócie – osoby praworęczne umieszczają lampkę po lewej stronie, a leworęczne po prawej. Pozwoli o uniknąć sytuacji, w których podczas pisania zasłaniamy sobie źródło światła swoją ręką. Sytuacja z pozoru błaha, jednak zmusza nasze oczy do ciągłej zmiany trybu pracy odbierając sygnały naprzemiennie z zacienionej części kartki i z tej do której dostęp światła jest niczym nienaruszony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl