Czy oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie?
Czy oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie?

Rola światła w życiu codziennym

Powszechnie wiadomo, że światło reguluje nasz rytm dobowy, wpływa na nasze samopoczucie i energię. Nasze codzienne życie uzależnione jest w pewien sposób od oświetlenia. Fizjologowie potwierdzają, że ma ono wpływ na nasz nastrój, a brak światła naturalnego oraz sztucznego może przyczyniać się do osłabienia, przygnębienia, a nawet depresji. Często możemy to odczuć w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni stają się coraz krótsze i bardziej szare, a my nie mamy na nic siły, jesteśmy zdołowani i zniechęceni.

Brak światła powoduje zwiększoną produkcję melatoniny, która potocznie nazywana jest hormonem snu, a także wpływa na wahania poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Poza tym poziom stężenia serotoniny w mózgu spada, co powoduje obniżony nastrój i gorsze samopoczucie. W ten sposób spada efektywność naszej pracy, jesteśmy bardziej ospali i mamy mniejszą chęć do działania. Wszystko dzieje się za sprawą światła. Pokazuje to jak ważne ono jest w codziennym życiu. Z tego powodu powinniśmy zwracać uwagę na jakość oświetlenia w naszym mieszkaniu i miejscu pracy.

Oświetlenie w domu - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem w przypadku wyboru oświetlenia jest jego temperatura. Im mniejsza wartość wyrażana w kelwinach, tym barwa światła staje się cieplejsza. Przyjmuje się, że poniżej 3000 kelwinów mamy do czynienia z oświetleniem ciepłym, pomiędzy 3000, a 6000 z neutralnym, a powyżej 6000 kelwinów ze światłem zimnym.

Jeśli pragniemy oświetlić nasze mieszkanie, powinniśmy zdecydować się na temperatury ciepłe. Ten odcień sprzyja relaksowi i odpoczynkowi, które bezpośrednio kojarzą nam się z ogniskiem domowym. Doskonale nadaje się do stref wypoczynku, czyli salonu lub sypialni. Ciepła temperatura światła sprawia, że atmosfera w pomieszczeniu staje się bardziej przytulna i przyjemna. Pomaga nam to w odprężeniu i odstresowaniu się po całym dniu.

Światło neutralne, czyli bardziej pobudzające i generujące energię, warto wykorzystać w kuchni lub w gabinecie. Podczas przygotowywania posiłków bardziej żywe oświetlenie pomoże nam w precyzyjnym i dokładnym gotowaniu. Taki sam efekt otrzymamy podczas pracy w naszym domowym biurze. Neutralne światło bardziej pobudza do działania i sprawia, że nasza praca jest bardziej efektywna.

Kiedy używamy zimnego światła?

W mieszkaniach rzadko używamy oświetlenia o chłodnej temperaturze. Niektórzy wykorzystują bardzo jasne lampki LED w okolicach łóżka do szybszego i bardziej efektywnego wybudzenia. Najlepszym czasem na tego rodzaju praktykę jest właśnie okres jesienno-zimowy.

Kiedy podczas pobudki nie mamy dostępu do naturalnego światła, zimne i niebieskie oświetlenie skutecznie nas obudzi i wyhamuje wydzielanie melatoniny. Z chłodną barwą światła najczęściej spotykamy się w sklepach i galeriach handlowych. W ten sposób jesteśmy bardziej pobudzeni i chętniej spędzimy więcej czasu na zakupach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl