do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Zadzwoń 034 32-71-916
Wyślij wiadomość
Jak prawidłowo oświetlić kuchnię?
Jak prawidłowo oświetlić kuchnię?

Kuchnia to miejsce najczęściej odwiedzane w każdym domu. Domownicy i goście spędzają w niej czas o różnych porach – od wczesnych ranków po późne noce. Dlatego tak istotnym jest, by oświetlenie w tym pomieszczeniu było odpowiednio dobrane. Ponadto, kuchnia oprócz swojego praktycznego charakteru, powinna się również dobrze prezentować. By mogła ona spełniać swoją funkcję, a do tego zjawiskowo wyglądać, musi ona posiadać lampy, które wyciągną z niej całe jej piękno. Jednak dobranie dobrego oświetlenia do kuchni może nie okazać się łatwym zadaniem. Jak się do tego zabrać?

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką powinniśmy podjąć decydując się na zakup oświetlenia do kuchni, jest decyzja o rodzaju oświetlenia. W pomieszczeniach takich jak to można zdecydować się na wybór lampy centralnej, czyli tak zwanego oświetlenia głównego. Takie lampy występują najczęściej pod postacią plafonu bądź lampy wiszącej. Pierwsze rozwiązanie znajdzie lepsze zastosowanie w niskich kuchniach, natomiast drugie w przypadku wysokich stropów idealnie sprawdzi się nad centralnym punktem pomieszczenia.

Drugim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie punktowe. Lampy takie skupiają wiązkę światła w okolicy jednego punktu, będą zatem idealnym rozwiązaniem dla oświetlenia blatu kuchennego, na którym dzieją się wszystkie kulinarne czary.

Ostatnim typem oświetlenia, jakie można zastosować w kuchni z powodzeniem, jest oświetlenie dekoracyjne. Idealne do przeszklonych witryn w naszej kuchni lub do szafek, w których chowamy swoje ulubione kubki.

Barwa światła – jaką wybrać?

Kiedyś ten dylemat rozstrzygany był pomiędzy klasycznymi żarówkami a lampami LED. Obecnie jednak niemalże wszystkie lampy LED oferują swoim konsumentom całą paletę barw – od tych najjaśniejszych po bardziej naturalne żółte odcienie.

Ludzkie oko najlepiej znosi światło dzienne, generowane przez nasze rodzime słońce. To źródło światła jest jednak mocno limitowane. Niemniej jednak, kierując się powyższą zasadą dobrze jest wybrać oświetlenie, którego barwa będzie zbliżona możliwie jak najbardziej do światła dziennego. Ponadto, zbyt jasna barwa lamp kuchennych może nadać jej zbyt sterylnego i odstraszającego wyglądu.

Blat – czy trzeba go doświetlać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak pamiętać jedno – nasze oczy przy niewystarczającej ilości światła bardzo szybko się męczą. To niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. Tym bardziej, że kuchenny blat jest miejscem, w którym przygotowujemy potrawy niejednokrotnie wykonując precyzyjne operacje.

Najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie oświetlenia centralnego naszej kuchni, jest oświetlenie punktowe ukryte pod szafkami kuchennymi. Jest to idealne rozwiązanie na to, by nasz blat był dobrze oświetlony niezależnie od tego czy centralne oświetlenie jest przez nas zasłonięte czy nie. Takie lampy mogą występować w postaci tzw. oczek, które po zamontowaniu są niemalże niewidoczne. Można również zdecydować się na lampki, których położenie można regulować. One natomiast nie dadzą się tak łatwo ukryć pod kuchennymi meblami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl