do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Zadzwoń 034 32-71-916
Wyślij wiadomość
Jak oświetlić miejsce, w którym czytamy książki?
Jak oświetlić miejsce, w którym czytamy książki?

W dobie stale rozwijającej się technologii i coraz szerszej gamy dostępnych dóbr technologicznych, czytanie zeszło raczej na drugi plan. W dzisiejszych czasach większość informacji dociera do nas w formie skompresowanej, w postaci krótkich newsów czy zwięzłych artykułów. Jednak są jeszcze osoby, które cenią sobie szorstki dotyk okładki książki i specyficzny zapach tuszu drukarskiego na kartkach specjalnie dobranego papieru. Jednak bardzo często zdarza się, że osoby te nie zwracają uwagi na to w jakich warunkach przychodzi im czytać ulubioną lekturę. Jest to duży błąd, który dla naszego wzroku może być opłakany w skutkach. Jak zatem zadbać o przestrzeń, w której oddajemy się w objęcia nowych książek?

Świadomość wyboru

Próbując dokonać zakupu oświetlenia, rzadko kiedy zwracamy uwagę na szczegóły dotyczące konkretnego modelu lampy. Sytuacja taka ma miejsce zarówno przy wyborze lamp do sypialni, kuchni czy łazienki jak i do miejsca, w którym przywykliśmy czytać książki. Będąc w sklepie kierujemy się zazwyczaj aspektami estetycznymi, aniżeli technicznymi. Oczywiście, lampa stanowi jeden z elementów dekoracji domowej przestrzeni, jednak jakość wytwarzanego światła ma dla naszego zdrowia ogromne znaczenie. Dlatego wybierając lampkę do jakiegokolwiek pomieszczenia, trzeba to robić świadomie, mając na uwadze zastosowanie oświetlenia oraz rolę jaką ma spełniać.

Najlepsze źródło światła

Wybór lampy, choć z pozoru łatwy i nieskomplikowany, często staje się zbyt pochopnie podjętą decyzją. Dlatego wybierając odpowiednie oświetlenie, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: jakie światło jest najlepsze dla naszego wzroku? Odpowiedzią na to pytanie jest światło naturalne. Niestety, dostęp do niego mamy jedynie przez określoną część doby, co znacznie utrudnia nam korzystanie z jego zalet.

Wybierając oświetlenie pozwalające nam zagłębić się w lekturę, musimy zdecydować się na takie, które będzie najlepiej imitowało barwę naturalnego światła dziennego. Wówczas, wybrać należy lampę, która oświetli naszą przestrzeń ciepłym, białym kolorem. Ciepły w tym zdaniu oznacza delikatnie żółty, który bardzo dobrze wpływa na odbiór odpowiednich barw przedmiotów, na które pada promień świetlny.

Jak zadbać o ustawienie oświetlenia?

Pierwszą myślą jaka przychodzi do głowy, jednocześnie najczęściej spotykaną, jest punktowe oświetlenie lektury z którejś ze stron. Na rynku dostępne są nawet lampki, które rzucają wąską, punktową poświatę na książkę, montowane bezpośrednio do jej okładki. Taki sposób oświetlenia jest nieprawidłowy, gdyż jego intensywność jest zbyt wysoka dla naszego wzroku.

Najlepszym sposobem będzie odpowiednie rozproszenie światła, które możemy uzyskać przy pomocy lamp sufitowych lub dużych lamp stojących. Tego typu oświetlenie, oddalone od nas na odpowiednią odległość stanowi idealny kompromis pomiędzy stopniem intensywności światła a jego rozproszeniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl