Jak wybrać odpowiednią żarówkę?
Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

Najbardziej popularne rodzaje żarówek

Żarówki halogenowe (punktowe)

Działają podobnie jak lampy żarowe. Posiadają żarnik wolframowy, który znajduje się w środowisku wypełnionym gazem szlachetnym. Do tego dochodzi odrobina halogenu, w wyniku czego powstaje reakcja, której skutkiem jest możliwość bardzo jasnego świecenia przez żarówkę. Ledy zużywają nawet do 50% mniej energii niż tradycyjne żarówki, a dodatkowo halogeny działają nawet do 3 tysięcy godzin. Emitują bardzo jasne, o wiele bielsze światło niż tradycyjne odpowiedniki.

Żarówki LED

Nowa technologia, dzięki której zużycie energii spadło diametralnie. Żarówki dekoracyjne LED są bardziej energooszczędne niż żarówki halogenowe, a przy tym są niesamowicie trwałe. Mogą świecić nawet 50 tysięcy godzin. W przeliczeniu na lata, daje to wynik sześcioletniego świecenia się bez przerwy. Żarówki te ze względu na swoje zalety są zdecydowanie najdroższe, jednak jednocześnie są najbardziej ekonomicznych rozwiązaniem. Mogą dodatkowo pełnić funkcję oświetlenia głównego, dodatkowego jak i czysto dekoracyjnego.

Oznaczenia, gwinty, moc, napięcie i inne parametry ważne przy doborze żarówki

Ilość zmiennych, różnych parametrów, wskaźników i typ podobnych może przyprawić o zawrót głowy. Z tego też powodu warto zapoznać się z najważniejszymi, aby rozjaśnić (w przenośni i dosłownie) nieco sytuację.

Gwinty

Decydują o tym, czy żarówka pasuje do danej oprawy oświetleniowej, w której ma być zamontowana. Oznacza się je symbolami:

  • E14 - mały gwint, żarówki kulkowe i świecowe
  • E17 i E26 - mały gwint, żarówki niskoprzepięciowe
  • E27 - duży gwint, najbardziej popularny

Ważne żeby żarówka nie wystawała poza klosz!

Napięcie

Standardowe napięcie elektryczne pod jakim pracują żarówki wynosi 230V. Niektóre jednak, na przykład niskonapięciowe, pracują na 12V, więc nie możemy podpiąć ich bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. W takim przypadku potrzebny będzie odpowiedni transformator. Z tego powodu warto czytać opakowania.

Moc

Jeden z najważniejszych czynników, ponieważ od niego głównie zależy efektywność działania żarówki. Wyrażana w watach. Powinna się różnić w zależności od tego, do jakiej wielkości pomieszczenia chcemy umieścić żarówkę:

  • Małe przestrzenie (1-8 m2) - tu najlepiej sprawdzą się żarówki o mocy do 40W.
  • W średnich pomieszczeniach ( 8-18 m2) lepsze będą żarówki o mocy 60-75W.
  • Natomiast w dużych pokojach (powyżej 18 m2) najlepiej użyć żarówek o mocy 100W.

W zależności od rodzaju żarówki, moc, która zapisana jest na opakowaniu, powinniśmy podzielić przez odpowiednik współczynnik. Dla żarówek halogenowych należy podzielić przez 1.3, a przy żarówkach typu LED, przez 6. Wynik oczywiście jest poglądowy, jednak daje pewien obraz realnej mocy oświetleniowej żarówki.

Strumień świetlny

Czyli bardziej dokładny sposób na sprawdzenie realnej mocy żarówki. Jest on liczony w lumenach, a kształtuje się on mniej więcej tak:

  • moc 120 W to luminacja 1200-1920 lumenów
  • moc 100 W to luminacja 1000-1600 lumenów
  • moc 75 W to luminacja 750-1200 lm
  • moc 60 W to luminacja 360-600 lm
  • moc 4. W to luminacja 240-400 lm

Podsumowanie

Posiadając taką wiedzę, bez problemu każdy wybierze żarówkę, która spełni jego oczekiwania. Warto zainteresować się ofertą w sklepie internetowym Riske, gdzie można znaleźć profesjonalny sprzęt oświetleniowy, lampy, żarówki oraz wiele więcej. Wszystko w atrakcyjnych cenach. Do tego jakość stoi na najwyższym poziomie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl